Vladimír Hajdu, známejší ako Ady Hajdu, sa narodil 5.8.1963 v Bratislave a je slovenským hercom.

V roku 1987 absolvoval herectvo na VŠMU v Bratislave, do povedomia divákov sa dostal už ako študent. Bol jedným z trojice absolventov (Hajdu, Luknár, Krempaský), ktorých inscenácie prešli vďaka suverénnym hereckým výkonom spontánne na profesionálnu scénu (Confortésov Maratón a Beckettove Čakanie Na Godota). Obidve predstavenia sa včlenili v roku 1990 do repertoáru divadla Astorka Korzo ’90.

Spolu s hercom Romanom Luknárom absolvoval polročnú stáž v Madride na Kráľovskej akadémii dramatických umení.

V rokoch 1987 – 1990 bol hercom Divadla pre deti a mládež v Trnave a od roku 1990 členom divadla Astorka – Korzo´90, kde si zahral v inscenáciách Čakanie na Godota, Armagedon na Grbe, Les, Matka, Historky z Viedenského lesa, Obchod na Korze, Vražda sekerou v Sv. Peterburgu, Letní hostia, Cyrano či Kabaret. Za postavu Valmonta v inscenácii Kvarteto získal ocenenie Dosky 2001 za najlepší mužský herecký výkon.

Vo filme debutoval v roku 1985, keď mu režisér Stanislav Párnický ponúkol epizódnu úlohu vojaka v snímke Kára plná bolesti (1985). Už v tomto filme sa objavil i Roman Luknár, ktorý sa stal jeho častým hereckým partnerom. O rok neskôr nakrútil prvý film s režisérom Miloslavom Lutherom, ktorý mu zveril hlavnú úlohu v trojdielnom televíznom filme Chlapec do náručia (1985-1986). V roku 1989 si dvojica Hajdu a Luknár zahrala mladých priateľov v Lutherovom filme Chodník cez Dunaj. Film získal v roku 1990 na Medzinárodnom festivale televíznych filmov Monte Carlo Cenu Červeného kríža Monegasque, ktorú udeľuje monacký princ snímkam bojujúcim za mier, myšlienky humanizmu, tolerancie a znášanlivosti. Hajdu a Luknár si spolu zahrali i v Lutherovom filme Lorenzaccio (1991). Ďalej s Lutherom spolupracoval na televíznej adaptácii drámy Fritza Hochwäldera Zámok na juhu (2000), na filmoch Útek do Budína (2002), Tango s komármi (2009) a Krok do tmy (2014).

V roku 2001 zahral jednu z hlavných postáv vo filme Keď dedo miloval Ritu Hayworthovú v réžii Ivy Švarcovej. O rok neskôr ho režisér Juraj Nvota obsadil do snímky Kruté radosti (2002). Pod réžiou Juraja Nvotu si zahral aj v ďalších troch filmoch -  v roku 2007 vo filme Muzika, v koprodukčnom film Eštébák (2012), a zatiaľ jeho posledným filmom s Nvotom je Rukojemník uvedený v roku 2015.

Ady Hajdu je mnohotvárny herec s výrazným zmyslom pre absurditu, groteskný smiech a sarkastické ozvláštnenie všednosti. Je hercom výraznej individuality, ale aj premyslenej súhry. V súčasnosti ho môžu diváci vidieť v Divadle Astorka v predstaveniach Letmý sneh, Jama deravá, Višňový sad, Sen noci svätojánskej a Túlavé srdce a v Štúdiu L+S v predstaveniach Meno, Môj dobrý kamarát a Iluzionisti.

Ady žije v Bratislave. Je ženatý a má dve deti, vo voľnom čase sa okrem rodiny venuje hlavne golfu.

IMG_3929sfsdfsdf